ATTĒLSNOSAUKUMS / ŠĶIRNEAPRAKSTSCENA

Aktinidija

"Actinidia kolomikta"

Mandžūrijas aktinīdijām, ir kokveida liānas, kas vijas ap balstu, bet, ja tā nav, veido 1-2 m augstu samudžinātu krūmu ar vijīgiem dzinumiem. Uz kārtējā gada dzinumiem veido nelielas -1,5 līdz 5 g - zaļas, iegarenas ogas ar plānu, caurspīdīgu miziņu. Ogas ir saldas un aromātiskas, izcili bagātas vitamīniem un tajās ir 3-5 reizes vairāk (līdz 1400 mg%) askorbinskābes nekā upenēs. Aktinīdijas zied baltiem, nelieliem, smaržīgiem ziediem, ko apputeksnē kukaiņi. Ja jauno lapu žāklēs ziedi izkārtoti pa vienam un tiem ir skaistas, labi saskatāmas baltas zvaigžņveida drīksnas ar dzeltenu putekšnīcu gredzenu pie drīksnas pamata, augs ir sievišķais un var dot augļus. Lapas parasti zaļas visu veģetācijas laiku vai arī rudenī nedaudz sārtojas. Parastā aktinīdija Latvijas apstākļos ir pietiekami salcietīga, ziemās apsalst tikai nenobriedušie garo veģetatīvo dzinumu gali. Tā kā aktinīdijas plaukst jau maija sākumā un zied jūnija vidū, jaunos dzinumus, ziedpumpurus un ziedus (sevišķi augsnes virskārtas tuvumā) apdraud salnas. Bīstama jau ir t° pazemināšanās līdz -1°-3° C, tādēļ ieteicams to stādīt pie sienas, lai dienā mūra uzkrātais siltums pasargātu aktinīdiju no temperatūras svārstībām. Izcelsmes vieta: "Ogres Meristēmas" 7.00 Eur/gab.

Aktinidija

"ISSAI"

Kāpelētājaugs (liāna), augstums līdz 4m. Šķirne radīta Japānā. Ļoti ražīga, sāk ražot 2-3 gadā. Patīk siltums un aizvējš. Labi aug auglīgā, mitrā un caurlaidīgā augsnē. Optimālais pH – 5–6,5. Augļi ap 3cm lielumā, aromātiski, garšīgi, ienākas septembra beigās, oktobra sākumā. Ziemcietība augsta, līdz -30C grādiem. Bagātīgai ražai, apgrieziet to, ražo divgadīgie un trīsgadīgie zari, ziedu pumpuri formējas pie pērnā gada dzinuma 7. – 8. lapas. No janvāra līdz februārim īsiniet spēcīgākos sānu 8. – 10. pumpura zarus (no šiem zariem izaugs dzinumi, kuri nākamajā gadā dos augļus). Šķirne pašauglīga. Pavairots ar MERISTĒMU metodi.7,00 Eur/gab.

Aktinidija

"KENS RED"

Kāpelētājaugs (liāna), augstums no 6-10 m. Šķirne radīta Vācijā. Ļoti ražīga, sāk ražot 3-4 gadā. Lapas biezas, zaļas, spīdīgas, zied maija beigās, jūnijā. Augļi 3-4cm gari, spilgti sarkani, saldi. Nogatavojas augusta otrajā pusē. Neslimo ar sēnīšu slimībām un tās neēd kukaiņi. Ziemcietība līdz -26 C grādiem. Audzē bagātā, smilšmāla augsnē ar labu ūdens caurlaidību. Aktinīdiju augļos C vitamīns ir 10 reizes vairāk nekā upenēs, 20 reizes - nekā citronos, 40 reizes vairāk kā ābolos, un 200 reizes vairāk nekā vīnogās. Pavairots ar MERISTĒMU metodi.7,00 Eur/gab.
Aktinīdija

Aktinidija

Aktinīdija "WEIKI"

Ēdami augļi, dekoratīvas lapas. Ātri augoša. Ieteicams stādīt piemājas dārzos kā kāpelētājaugu, augļu ieguvei. • Lapu veids Vasarzaļš • Augstums no 6 m • Augstums līdz 10 m • Augļi zaļas ogas • Vainaga formaliāna • Apgaismojums Saule, Pusēna • Lapu krāsa zaļa • Ziedu laiks no Jūnija līdz Jūlijam • Ziedu krāsa balta Aktinīdijas apgriež rudenī, pēc pirmajām nopietnajām salnām, kad lapas jau nokritušas. Apgriežot aktinīdijām nogriež tievos, vājos, lūzušos un lieki vainagu sabiezinošos dzinumus. Izgrieziet 1 - 2 vecākos dzinumus, nogriežot tos līdz jaunam, spēcīgam dzinumam, kurš atrodas tuvāk zemei. Veģetatīvos dzinumus apgriež tā, lai iegūtu sev vēlamo aktinīdijas vainaga formu. Jauktos dzinumus apgriež atstājot ne vairāk kā 30 cm garumā. Visiem palikušajiem dzinumiem pa aktinīdijas balsta režgi jāpaliek vienmērīgi izkārtotiem tā, lai vasarā caur to lapām spētu izspraukties viegla saules gaisma. 7,00 Eur/gab.

Citronliāna

"Schizandra chinensis"

Citronliānu dzimtas krūms, vai liāna ar pārkoksnētu, apmēram 2 cm resnu un 8- 15 m garu stumbru. Lapas pretējas, apaļas, nosmailotas ar veselām malām. Augs divmājnieks. Ziedi balti, vaskveida, pa vienam, ar 1- 4 cm garu sarkanīgu kātu. Ķekarā attīstās 10- 40 melnsarkanas ogas, kurās ir 1 (retāk 2) iedzeltenbrūna, plakana, nierveida sēkla. Sēklām, lapām un mizai ir specifiska garša un citrona smarža. Zied maija beigās, jūnijā. Augļi nogatavojas septembrī un oktobrī. Izcelsmes vieta: "Ogres Meristēmas" 8,00 Eur/gab.

Krūmcidonija

"Japānas krūmcidonija"

Japānas sķirne. Augstums līdz 1m,platums līdz 1,5m. Zied maijā sārti-oranžiem ziediem. Vainaga forma krūmveida izplesta. Jāstāda atklātās no vējiem aizsargātās saulainās vietās. Augļi lieli dzeltenā krāsā. Stāda vidēji skābās PH5-6, ar trūdvielām bagātās augsnēs. No viena krūma vidēji novāc 3-4kg augļu. Augļi veidojas uz trīsgadīgajiem dzinumiem. Pavairotas ar MERISTĒMU metodi.6,00 Eur/gab.