ATTĒLSNOSAUKUMS / ŠĶIRNEAPRAKSTSCENA

"KIZILS"

Augstums ap 3m. Lēnaudzīgs. Zied dzelteniem ziediņiem aprīlī, ziedi labi, iztur aukstās naktis līdz -6°C. Augļi eliptiski, koši sarkani, ap 2cm, saldskābu garšu, ienākas augusta beigās, septembrī, ļoti bagāti ar vitamīniem, organiskajām skābēm, tanīniem, antibiotiskas iedarbības savienojumiem. Izmanto kompotu, ievārījumu un džemu pagatavošanai, sevišķi ieteicamas kizila ogas likt pie putnu ēdienu pagatavošanas. Kizilam atšķirībā no citām augļu kultūrām nav slimību un kaitēkļi to arī nemaitā. Vislabāk aug vieglā, caurlaidīgā augsnē. Pacieš noēnojumu, nepatiks vieta, kur ilgstoši uzkrājas mitrums. Rudeņos lapas kļūst dzeltenas, vai oranžas. Var būt kā pirmais pavasara nektāraugs. Ļoti ilgmūžīgs, līdz 300 gadiem.10,00 Eur/gab.

Aktinidija

"Actinidia kolomikta"

Mandžūrijas aktinīdijām, ir kokveida liānas, kas vijas ap balstu, bet, ja tā nav, veido 1-2 m augstu samudžinātu krūmu ar vijīgiem dzinumiem. Uz kārtējā gada dzinumiem veido nelielas -1,5 līdz 5 g - zaļas, iegarenas ogas ar plānu, caurspīdīgu miziņu. Ogas ir saldas un aromātiskas, izcili bagātas vitamīniem un tajās ir 3-5 reizes vairāk (līdz 1400 mg%) askorbinskābes nekā upenēs. Aktinīdijas zied baltiem, nelieliem, smaržīgiem ziediem, ko apputeksnē kukaiņi. Ja jauno lapu žāklēs ziedi izkārtoti pa vienam un tiem ir skaistas, labi saskatāmas baltas zvaigžņveida drīksnas ar dzeltenu putekšnīcu gredzenu pie drīksnas pamata, augs ir sievišķais un var dot augļus. Lapas parasti zaļas visu veģetācijas laiku vai arī rudenī nedaudz sārtojas. Parastā aktinīdija Latvijas apstākļos ir pietiekami salcietīga, ziemās apsalst tikai nenobriedušie garo veģetatīvo dzinumu gali. Tā kā aktinīdijas plaukst jau maija sākumā un zied jūnija vidū, jaunos dzinumus, ziedpumpurus un ziedus (sevišķi augsnes virskārtas tuvumā) apdraud salnas. Bīstama jau ir t° pazemināšanās līdz -1°-3° C, tādēļ ieteicams to stādīt pie sienas, lai dienā mūra uzkrātais siltums pasargātu aktinīdiju no temperatūras svārstībām. Izcelsmes vieta: "Ogres Meristēmas" 7.00 Eur/gab.

Aktinidija

"KENS RED"

Kāpelētājaugs (liāna), augstums no 6-10 m. Šķirne radīta Vācijā. Ļoti ražīga, sāk ražot 3-4 gadā. Lapas biezas, zaļas, spīdīgas, zied maija beigās, jūnijā. Augļi 3-4cm gari, spilgti sarkani, saldi. Nogatavojas augusta otrajā pusē. Neslimo ar sēnīšu slimībām un tās neēd kukaiņi. Ziemcietība līdz -26 C grādiem. Audzē bagātā, smilšmāla augsnē ar labu ūdens caurlaidību. Aktinīdiju augļos C vitamīns ir 10 reizes vairāk nekā upenēs, 20 reizes - nekā citronos, 40 reizes vairāk kā ābolos, un 200 reizes vairāk nekā vīnogās. Pavairots ar MERISTĒMU metodi.7,00 Eur/gab.
Aktinīdija

Aktinidija

Aktinīdija "WEIKI"

Ēdami augļi, dekoratīvas lapas. Ātri augoša. Ieteicams stādīt piemājas dārzos kā kāpelētājaugu, augļu ieguvei. • Lapu veids Vasarzaļš • Augstums no 6 m • Augstums līdz 10 m • Augļi zaļas ogas • Vainaga formaliāna • Apgaismojums Saule, Pusēna • Lapu krāsa zaļa • Ziedu laiks no Jūnija līdz Jūlijam • Ziedu krāsa balta Aktinīdijas apgriež rudenī, pēc pirmajām nopietnajām salnām, kad lapas jau nokritušas. Apgriežot aktinīdijām nogriež tievos, vājos, lūzušos un lieki vainagu sabiezinošos dzinumus. Izgrieziet 1 - 2 vecākos dzinumus, nogriežot tos līdz jaunam, spēcīgam dzinumam, kurš atrodas tuvāk zemei. Veģetatīvos dzinumus apgriež tā, lai iegūtu sev vēlamo aktinīdijas vainaga formu. Jauktos dzinumus apgriež atstājot ne vairāk kā 30 cm garumā. Visiem palikušajiem dzinumiem pa aktinīdijas balsta režgi jāpaliek vienmērīgi izkārtotiem tā, lai vasarā caur to lapām spētu izspraukties viegla saules gaisma. 7,00 Eur/gab.

Citronliāna

"Schizandra chinensis"

Citronliānu dzimtas krūms, vai liāna ar pārkoksnētu, apmēram 2 cm resnu un 8- 15 m garu stumbru. Lapas pretējas, apaļas, nosmailotas ar veselām malām. Augs divmājnieks. Ziedi balti, vaskveida, pa vienam, ar 1- 4 cm garu sarkanīgu kātu. Ķekarā attīstās 10- 40 melnsarkanas ogas, kurās ir 1 (retāk 2) iedzeltenbrūna, plakana, nierveida sēkla. Sēklām, lapām un mizai ir specifiska garša un citrona smarža. Zied maija beigās, jūnijā. Augļi nogatavojas septembrī un oktobrī. Izcelsmes vieta: "Ogres Meristēmas" 8,00 Eur/gab.

Godži

Krāšņumaugs un nektāraugs, kam piemīt ārstnieciskas īpašības. Vasarzaļš krūms. Augstums ~2 m, platums ~2 m. Lapojums zaļš, lapas garenas (~6 cm). Ziedi nelieli, violeti. Zied jūnijā, jūlijā, augustā. Ogas nelielas 1-2 cm, garenas, sarkani oranžā krāsā, saldas ar rūgtenu piegaršu. Satur bagātīgu vitamīnu un bioloģiski aktīvo vielu kompleksu. Lieto uzturā svaigas vai kaltē. Ražu ievāc augustā, septembrī. Ogas novācot jānokrata no krūma. Patiks augt viegli skābā augsnē, kas nedaudz bagātināta ar trūdvielām. Pastāv uzskats, ka ik dienu apēdot vismaz dažas godži ogas, var aizkavēt novecošanās procesu – dzīvot veselīgu un vismaz par desmit gadiem garāku mūžu.8,00 Eur/gab.

Kaulenes

"DĀRZA LĀCENES"

Šīs kaulenes ir spēcīgs augs, kas veido daudz dzinumu un ražīgāks, salīdzinot ar šķirnēm, kas pavairotas no vietējās pļavas. Tā kaulenes ar zinātnieku palīdzību spēra pirmos soļus no meža uz dārzu un tiek dēvētas par Dārza Lācenēm. Aug aukstā un mērenā klimata teritorijā, purvainos apvidos Skandināvijā, Baltijas valstīs, Kanādā, Krievijā un citos polam tuvos apvidos. Ogas ir īpaši vērtīgs uzturlīdzeklis, jo ir vitamīniem un mikroelementiem bagātas. Svaigā veidā tā garšo rūgteni-skābi un tieši šādi tās ir visvērtīgākās. Kaulenes ir lielisks C vitamīna avots. 75 grami zeltaino ogu sedz dienas C vitamīna devu. Arī E vitamīns kaulenēs ir vairāk nekā citās ogās. Tāpat savvaļas ogu vidū tās ir līderes balastvielu daudzumā. Kauleņu lapu tēja lieliski līdz pret caureju, saaukstēšanos, plaušu un asinsvadu slimībām, kā arī citām kaitēm. Lai aputeksnētos, jāstāda divas.10,00 Eur/gab. / 15,00 Eur/2gab.

Krūmcidonija

"Japānas krūmcidonija"

Japānas sķirne. Augstums līdz 1m,platums līdz 1,5m. Zied maijā sārti-oranžiem ziediem. Vainaga forma krūmveida izplesta. Jāstāda atklātās no vējiem aizsargātās saulainās vietās. Augļi lieli dzeltenā krāsā. Stāda vidēji skābās PH5-6, ar trūdvielām bagātās augsnēs. No viena krūma vidēji novāc 3-4kg augļu. Augļi veidojas uz trīsgadīgajiem dzinumiem. Pavairotas ar MERISTĒMU metodi.8,00 Eur/gab.

Melnais zīdkoks

"GALICIJA"

Ļoti lieli, iegareni augļi, ārēji līdzīgi kazenēm. Bet tiem ir sava garša - salda, atsvaidzinoša, ar ogu aromātu. Oga var būt līdz 6 cm gara un 2,5 cm plata! Tumši violeti vai melni spīdīgi augļi uzreiz rada vēlmi tos salasīt un ēst. Šķirne ir ražīga, 5-7 gadu laikā pēc stādīšanas no viena koka novāc līdz 40 kg augļu. Koki ir vidēji lieli (3 - 3.5m), plaši izvērsti, ar milzīgām skaistām, spīdīgām lapām. Šķirne ir diezgan ziemcietīga, izturīga pret slimībām, un tai nav nepieciešams apputeksnētājs. PAVAIROTS AR MERISTĒMU METODI. Nav pieejams

Melnais zīdkoks

"ILINOIS EVERBEARING"

Tuvo Austrumu un Irānas izcelsmes augs. Pievilcīgs mazs koks ar tumši zaļām lapām. Enerģiski aug, sasniedzot apmēram 3-4 m augstumu. Lapas rudenī kļūst dzeltenas. Augļi ir gandrīz melni, bez sēklām. To garums var būt līdz 2 cm. Garšo pēc kazenēm. Garšīgi ēst svaigas, kā arī žāvētas. Ogas bagātas ar vitamīniem un ar augstu antioksidantu saturu, kas padara tās ārkārtīgi veselīgas. To raksturo ilgs ražas periods: no jūnija beigām līdz septembrim. Tas agri sāk nest augļus. Pirmā raža - jau 2.-3. Audzēšanas gadā. Pašapputes šķirne. Kaitēkļu un slimību izturīgs. Zīdkoks ir ļoti toleranta suga, ja runa ir par augsnes apstākļiem. Tomēr vislabāk to stādīt smilšainās, caurlaidīgās augsnēs ar mērenu mitrumu. Vēlams saulainā vietā. Zīdkoks ļoti labi panes griešanu un formēšanu.Nav pieejams