ATTĒLSNOSAUKUMS / ŠĶIRNEAPRAKSTSCENA

Aktinidija

"Actinidia kolomikta"

Mandžūrijas aktinīdijām, ir kokveida liānas, kas vijas ap balstu, bet, ja tā nav, veido 1-2 m augstu samudžinātu krūmu ar vijīgiem dzinumiem. Uz kārtējā gada dzinumiem veido nelielas -1,5 līdz 5 g - zaļas, iegarenas ogas ar plānu, caurspīdīgu miziņu. Ogas ir saldas un aromātiskas, izcili bagātas vitamīniem un tajās ir 3-5 reizes vairāk (līdz 1400 mg%) askorbinskābes nekā upenēs. Aktinīdijas zied baltiem, nelieliem, smaržīgiem ziediem, ko apputeksnē kukaiņi. Ja jauno lapu žāklēs ziedi izkārtoti pa vienam un tiem ir skaistas, labi saskatāmas baltas zvaigžņveida drīksnas ar dzeltenu putekšnīcu gredzenu pie drīksnas pamata, augs ir sievišķais un var dot augļus. Lapas parasti zaļas visu veģetācijas laiku vai arī rudenī nedaudz sārtojas. Parastā aktinīdija Latvijas apstākļos ir pietiekami salcietīga, ziemās apsalst tikai nenobriedušie garo veģetatīvo dzinumu gali. Tā kā aktinīdijas plaukst jau maija sākumā un zied jūnija vidū, jaunos dzinumus, ziedpumpurus un ziedus (sevišķi augsnes virskārtas tuvumā) apdraud salnas. Bīstama jau ir t° pazemināšanās līdz -1°-3° C, tādēļ ieteicams to stādīt pie sienas, lai dienā mūra uzkrātais siltums pasargātu aktinīdiju no temperatūras svārstībām. Izcelsmes vieta: "Ogres Meristēmas" 7.00 Eur/gab.
Aktinīdija Weiki

Aktinidija

Aktinīdija Weiki

Ēdami augļi, dekoratīvas lapas. Ātri augoša. Ieteicams stādīt piemājas dārzos kā kāpelētājaugu, augļu ieguvei. • Lapu veids Vasarzaļš • Augstums no 6 m • Augstums līdz 10 m • Augļi zaļas ogas • Vainaga formaliāna • Apgaismojums Saule, Pusēna • Lapu krāsa zaļa • Ziedu laiks no Jūnija līdz Jūlijam • Ziedu krāsa balta Aktinīdijas apgriež rudenī, pēc pirmajām nopietnajām salnām, kad lapas jau nokritušas. Apgriežot aktinīdijām nogriež tievos, vājos, lūzušos un lieki vainagu sabiezinošos dzinumus. Izgrieziet 1 - 2 vecākos dzinumus, nogriežot tos līdz jaunam, spēcīgam dzinumam, kurš atrodas tuvāk zemei. Veģetatīvos dzinumus apgriež tā, lai iegūtu sev vēlamo aktinīdijas vainaga formu. Jauktos dzinumus apgriež atstājot ne vairāk kā 30 cm garumā. Visiem palikušajiem dzinumiem pa aktinīdijas balsta režgi jāpaliek vienmērīgi izkārtotiem tā, lai vasarā caur to lapām spētu izspraukties viegla saules gaisma. 7

Citronliāna

"Schizandra chinensis"

Citronliānu dzimtas krūms, vai liāna ar pārkoksnētu, apmēram 2 cm resnu un 8- 15 m garu stumbru. Lapas pretējas, apaļas, nosmailotas ar veselām malām. Augs divmājnieks. Ziedi balti, vaskveida, pa vienam, ar 1- 4 cm garu sarkanīgu kātu. Ķekarā attīstās 10- 40 melnsarkanas ogas, kurās ir 1 (retāk 2) iedzeltenbrūna, plakana, nierveida sēkla. Sēklām, lapām un mizai ir specifiska garša un citrona smarža. Zied maija beigās, jūnijā. Augļi nogatavojas septembrī un oktobrī. Izcelsmes vieta: "Ogres Meristēmas" 5,00 Eur/gab.

Stēvija

"Stevia rebaudiana"

Stēvijas raža no zemes esošā kātiņa ar lapām ir 2-5 cm augstumā. Ražas novākšana ir iespējama 3-4 reizes gadā, viens hektārs stādu ļauj iegūt ap 100-200 kg stēvijas lapu. Stēviju var pavairot veģetatīvi ar spraudeņiem un sēklām. Vienu metru garam augam sausais lapu svars var sastādīt no 15 līdz 35 g. Savukārt, pateicoties stēvijas auga īpašībām – karstuma, gaismas izturībai, pH stabilitātei un fermentācijas procesu trūkumam, audzētājiem ir iespējams ietaupīt uz uzglabāšanas un transportēšanas izdevumiem, nezaudējot auga zelta vērtās īpašības. Pašu augu var audzēt gandrīz jebkurā no pasaules valstīm, tai skaitā Latvijā. Stēvija ir aptuveni 300 reizes saldāka par cukuru. Nesatur ogļhidrātus un glikēmijas indekss ir nulle Nesatur kalorijas. Neizmaina cukura līmeni asinīs. Stēvija ir 100 % dabīgs produkts un garšo kā cukurs. Izcelsmes vieta: "Ogres Meristēmas"1,50 Eur/gab.